ورود به سایت

انجام پژوهش برای کاهش نیاز آبی گیاهان در حوزه آبریز دریاچه ارومیه

انجام پژوهش برای کاهش نیاز آبی گیاهان در حوزه آبریز دریاچه ارومیه

پژوهشگر محیط زیست با استفاده از کود ارگانیکی نیاز آبی گیاه را بیش از 30 درصد کاهش داد.به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ،یکی از کارکنان اداره حفاظت محیط زیست تکاب در مورد کاهش نیاز آبی و افزایش تولید محصول خبر‌داد.

ادامه مطلب...

توليد 2 مکمل آبياري کشاورزي در خراسان جنوبي

مبتکر مشهدی موفق شد مکمل آبیاری کشاورزی تولید کند. مدیر موسسه پژوهش و مطالعات آینده شرق و مبتکر این طرح با بیان اینکه خراسان جنوبی جزو استان های خشک و کم آب کشور است،گفت : مکمل آبیاری با 2 فرمول گیاهی ساخته شده و سنتز آن از عناصر معدنی و شیمیایی است.
آقای سعیدافخم شعرا افزود : افزودن یک لیتر این مکمل به 10 هزار لیتر آب سبب کاهش مصرف آب به میزان 15 تا 40 درصد و موجب افزایش محصول و یا افزایش رشد گیاهان به میزان 15 تا 30 درصد می شود.

وی در خصوص سازوکار عمل مکمل آبیاری کشاورزی گفت: این مکمل علاه بر افزایش مقاومت گیاه به تنش خشکی، موجب ماندگاری بیشتر رطوبت در اندامهای گیاهی می شود.
عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند افزود: این 2 مکمل با نامهای آبیار و آبسار معرفی شده اند که مکمل آبیار برای فضای سبز و گیاهان غیر مثمر و مکمل آبسار برای گیاهان زراعی و درختان میوه استفاده می شود.
این اختراع به شماره 71016 در اداره کل ثبت اختراعات کشور ثبت شده و در حال تجاری شدن است .

 

واحد مرکزی خبر  IRIB News |